Krátce o absolventovi

"To nejdůležitější co máme jsou lidé a tomu musíme podřídit vše."

12. 3. 1965

1983

VI.B

Jiří Javorek

Bezstarostná léta a skvělí lidé kolem nás.

1983 – 1987 Vysoká vojenská letecká škola, Košice
2000 – 2001 Vysoká velitelská a štábní škola kanadských ozbrojených sil, Toronto, Kanada, kurz generálního štábu
2004 – 2007 Studium v zahraničí Satenas, Švédsko

2004 – 2005 Kurz pro piloty – instruktory letounu JAS 39 Gripen, Švédsko
2007 Eurasia Civil Military Strategy for International Development, USA
2015 Senior Strategic Leadership programme, Velká Británie

1993 – 2007 Armádní pilot – velitelské funkce na úrovni letka až křídlo
2007 – 2010 Velitel základny Čáslav
2010 – 2013 Zástupce ředitele sekce CAOC Uedem, Německo
2013 – 2015 Zástupce ředitele Společného operačního centra MO
2015 – 2017 Zástupce náčelníka GŠ – ředitel Společného operačního centra
2017 – 2020 Národní vojenský představitel ČR v SHAPE Mons, Belgie
2020 – 2022 Velitel vzdušných sil Armády ČR

Medaile ministra obrany ČR Za službu v zahraničí – všeobecná III. stupně
Čestný odznak Armády České republiky Za zásluhy III. stupně
Záslužný kříž ministra obrany České republiky II. stupně
Medaile Za službu v ozbrojených silách České republiky I. stupně
Pamětní odznak NATO 1999 – 2009
Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně
Medaile Armády České republiky II. stupně
Pamětní odznak "Summit NATO Praha 2002"
Medaile Armády České republiky III. stupně
Čestný pamětní odznak "50 let NATO"

Nový velitel vzdušných sil AČR
Poslední Mohykán, na postu velitele vzdušných sil končí
Interview na ČT24
Uctění památky československých letců (Petr Mikulenka v čase 22:15 – 24:30)

Zeměpis a občanskou nauku.

Skvělé čtyři roky studia s dobrou studentskou partou a hezkým městem Rožnov pod Radhoštěm s okolní přírodou. Opravdu na studium vzpomínám rád hlavně na bezstarostné mládí v té době.

Po letadlech jsem pošilhával s obdivem už od malička, nicméně jsem chtěl být učitelem a pomyslná miska vah se překlopila v době, kdy gymnázium navštívili náboráři do armády, a já se rozhodl být stíhacím pilotem a po úspěšných několikakolových lékařských vyšetřeních jsem jako jeden z mála prošel a tím byl můj rozhodovací proces zpečetěn.

Po dobu mé aktivní služby jsem u letectva snad prošel opravdu vším a to včetně funkcí od těch nejzákladnějších až po tu nejvyšší. Kromě letectva jsem velel několik let všem vojákům nasazených v mírových i bojových operacích a také jsem šest let pracoval na různých velitelstvích v zahraničí.
Je velmi těžké co považovat za úspěch, ale když se zamyslím, tak já považuji za svůj největší úspěch
nespočet pilotů, které jsem za ta léta vycvičil, a kteří prošli mýma rukama. Na to jsem opravdu hrdý.

Být bojovým pilotem to je komplex mnoha znalostí a nekončícího vzdělávání a učení se pořád něčeho nového. Technologie jdou neuvěřitelným tempem neustále dopředu a i teď, kdy jsem už rok ve výslužbě, mám pořád rád adrenalin ať už při sportu nebo různých aktivitách a rád se neustále sebevzdělávám.

Nebát se jít za svým cílem a nevzdávat se, i když se nedaří. Dnes už jsou úplně jiné možnosti, než jsme měli my ale píle, trpělivost a skromnost platí i dnes.

Těch výzev bylo mnoho. Ale snad bych rád vyzvedl dvě, na které jsem obzvláště pyšný, když se ohlédnu za sebe.
Za prvé, příprava a vstup letectva do NATO v roce 1999 z taktické úrovně za což jsem byl zodpovědný a intenzivně jsem na tom pracoval v letech 1998-1999
A za druhé, zavedení moderního systému reprezentovaného letounem JAS 39 Gripen
v letech 2004-2005 do ochrany vzdušného prostoru České republiky včetně výcviku v Švédsku.

Aby měli svůj názor a používali svůj rozum a nenechali se ovlivňovat množstvím informací, které jsou na ně ze všech stran cíleny a ať už jsou pravdivé, či nepravdivé, jsou z většiny nepodstatné a pak nemají čas vnímat ty informace, které jsou opravdu pro jejich život důležité.

Řekl byste ještě něco rád na závěr?

Je nesmírně důležité hledat v dnešní hektické době pozitivní věci, příklady a hlavně pozitivně naladěné lidi a to nám zlepšuje náladu a prodlužuje život.