"Vy a jen Vy jste největší silou svého života."

12.04.1992

Jaroslav Knesl

Poslední zvonění bylo moc fajn… :D
Ale všechny ty čtyři roky byly skvělé! (až na hodiny matiky, fyziky, chemie a biologie)

Univerzita Karlova v Praze, obor Mediální studia, magisterský stupeň, 2015-2018
University of Queensland, Brisbane, Austrálie, studijní výměna, 2017
Univerzita Palackého v Olomouci, obor žurnalistika, bakalářský stupeň, 2011 – 2014
Université Via Domitia, Perpignan, Francie, studijní výměna, 2012

Česká televize, zpravodajství, 2014 – 2018
magazín Víkend, redaktorka, 2015 – 2018
herečka na volné noze, od 2016
filmová asistentka, 2018 – 2019
spisovatelka, první vydaná kniha v roce 2020

Profil herečky
Knihy Nikoly Valové
Facebookový profil
Představení Nikoly Valové

Které předměty jste měla na gymnáziu nejraději?

Určitě jsem neměla ráda matiku, fyziku, chemii a biologii. Takže ráda jsem měla asi všechno ostatní… Vždycky mi šla čeština a psaní (aby ne, když jsem spisovatelka). A taky jsem měla ráda cizí jazyky, angličtinu a francouzštinu.

Jak jsme chodili o obědové pauze do nedaleké hospody fandit MS v hokeji. Nebojte, nepili jsme, jen jsme fandili. Vzpomenu si na třídní kolektiv a taky na Francii, kam jsem mohla poprvé díky gymnáziu vycestovat, ne jako turistka, ale jako studentka.

Chtěla jsem být spisovatelka, ale to není studijní obor. Tak jsem si vybrala žurnalistiku, protože to mělo k psaní nejblíž. Na gymplu jsem přispívala do MF Dnes v rámci „Studenti píší noviny“ a přišlo mi, že je to super forma, jak spasit svět. Není…

Co považujete za svůj největší kariérní úspěch a jak jste ho dosáhla?

Každá kniha, kterou vydám, je pro mě velký úspěch. A protože se věnuju i hraní, tak i každá role. Ničeho z toho jsem nedosáhla tak, že bych složila ruce do klína a čekala, až to přijde. Na každé dveře jsem musela klepat, někdy i bušit, a častokrát opakovaně. Talent sám o sobě nestačí. Je potřeba i vytrvalost a práce.

Já za svůj obor považuju kreativní práci (psaní a hraní), protože novinařině se už aktivně nevěnuju. A tam mě přitahuje právě ta svoboda, zapojování fantazie, hravost a pocit naplnění, které s sebou každý projekt přináší.

Co byste poradila současným studentům gymnázia, kteří by chtěli dosáhnout úspěchu ve stejném nebo podobném oboru?

Nevím, já sama s tím pořád bojuju :D Ale každému vždy radím, aby v tom, co dělá (ať si vybere cokoliv) vždycky hledal radost a lásku, protože jinak to nemá smysl. A potom aby se inspiroval lidmi, kteří toho úspěchu dosáhli před ním. Jakou cestou šli?

Jakým největším výzvám jste v životě čelila a co Vám je pomohlo překonat?

Tisíce a tisíce odmítnutí, které vám v jistém bodě vašeho života připadají jako znamení, že se máte na svůj sen vykašlat. To je velká výzva, kterou člověk musí překonat. Mně pomohla a stále pomáhá duchovní práce sama na sobě. Odjela jsem do Indie, začala s jógou a meditací, a to mě přivedlo na „cestu k sobě“. Abych se dokázala vymanit ze svých mindráků, zpracovávala si své emoce a nepropadala stresu, úzkostem a depresím, když se něco nedaří tak, jak bych si přála.