Krátce o absolventovi

"Svět není továrna na splněná přání."

02. 11. 1984

8.B8

Petr Solanský a Ivan Mynář

2007 – 2010 Žurnalistika a evropská studia, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita v Brně (Bc.)
2010 – 2012 Mediální studia, Fakulta sociálních věd, Karlova univerzita v Praze, magisterský studijní program (Mgr.)

2013 – 2023 Vedoucí interní a externí komunikace České televize
2017 – 2023 Tisková mluvčí České televize
2023 – dosud Vedoucí Oddělení komunikace Kanceláře prezidenta republiky a zástupkyně ředitele Odboru komunikace KPR

I přes spoustu známkovacích stresů, ve výsledku zcela zbytečných, přes pár nespravedlností, které si nesu do života a pár nepříliš šťastných učitelských přístupů celkově hodnotím gymnaziální etapu jako důležitou a rozhodnutí jít na osmileté gymnázium jako dobré. Gymnázium mě naučilo se učit. A dalo mi pár fakt důležitých lidí.

Na rozdíl od ostatních v oboru nejsem moc vidět, vysvětluje mluvčí České televize
Zástupkyní šéfa komunikace Hradu bude bývalá mluvčí ČT Blinková
Rozhovor s Karolínou Blinkovou – tiskovou mluvčí České televize

Které předměty jste měla na gymnáziu nejraději?

Strašně ráda bych napsala, jak nadšená studentka jsem byla a jak mě bavilo se učit. Ale nebyla a nebavilo. Jsem cílevědomá a umím se zatnout, ale že bych měla ráda nějaký předmět, z něhož se navíc zkouší??? Spíš bych asi našla předměty, které mi naštěstí docela šly, čeština, biologie, zsv, …

Spolužáky, s nimiž jsem za těch osm let strávila šíleně moc času a z nichž někteří patří doteď mezi mé nejbližší přátele. A asi jako každý – spoustu učiva, které jsem se musela vysloveně nadrtit, ale v reálném životě jsem ho zatím nikdy nevyužila. Nebo snad někdy někdo uplatnil permutace a parametrické vyjádření kuželoseček? :)

Ještě v posledním ročníku gymnázia jsem byla přesvědčena, že se budu pohybovat v oblasti medicíny, konkrétně stomatologie. Ale nestalo se tak, zuby mě nezaujaly, a tak jsem se po tříletém studiu vydala jiným směrem. Můj druhý studijní pokus už byl naštěstí správný. Vystudovala jsem žurnalistiku a v rámci ní se začala specializovat na Public Relations.
Co mělo zásadní vliv na mé rozhodnutí už přesně nevím. Ale pravděpodobně to byl život mimo Rožnov, díky kterému jsem získala rozhled a vhled do oborů, které logicky nemohou být v menším městě tak rozšířené či zastoupené.

Co považujete za svůj největší kariérní úspěch a jak jste ho dosáhla?

Jsem vedoucí oddělení komunikace v Kanceláři prezidenta republiky, což určitě vnímám jako svůj dosavadní největší kariérní úspěch. A zároveň jako velkou profesní výzvu.
Už mnohokrát se mi v životě potvrdilo, že kromě potřebných schopností a znalostí jsou důležité také morálně volní vlastnosti, od zodpovědnosti až po pokoru. A zdravé sebevědomí také není na škodu! :)

Mám ráda výzvy. Baví mě rychlé tempo, nutnost orientovat se ve spoustě oblastí a vlastně i povinnost být neustále v obraze a vědět, co se u nás, i ve světě zrovna děje. Přesně z těchto důvodů mě bavilo být sedm let v roli mluvčí České televize.
A nynější práce pro prezidenta republiky? Tak to je teprve jízda! Dostanu se k neuvěřitelnému množství zajímavých informací, podívám se do zemí, do kterých bych se jako turista nedostala, setkám se s lidmi, s nimiž bych se nikdy neměla šanci potkat. Moje práce je extrémně pestrá, a to je prostě paráda.

Co byste poradila současným studentům gymnázia, kteří by chtěli dosáhnout úspěchu ve stejném nebo podobném oboru?

Netroufám si nikomu radit, vždyť sama se každý den učím něco nového!
Možná jen… speciálně v PR hraje zásadní roli první dojem. Druhé šance se nedávají, a proto je potřeba být vždy co nejlépe připraven.

Jakým největším výzvám jste v životě čelila a co Vám je pomohlo překonat?

Asi jako každý. Nejprve pro mě byla peklem všech pekel pololetní písemka z matiky, pak maturita, státnice, první pracovní pohovor, … Až postupem času člověk zjistí, že v životě záleží na úplně jiných věcech, a že není potřeba se zbytečně stresovat :)

Jakou radu do života byste chtěla předat mladým lidem, kteří nyní studují na gymnáziu?

Svět není továrna na splněná přání! Jasně, je potřeba makat, ale zároveň je nezbytné si tohle čas od času připomínat.