"Je to jako se vším."

Katedra zvukové tvorby – absolvent 2001

1997 až dosud externí zvukař České televize
2003 až 2011 mistr zvuku v míchací hale THX Dolby Digital studia Cinemasound
Spolupráce na více než sto padesáti hraných a dokumentárních filmech
Spolupráce s režiséry Markem Najbrtem, Ondřejem Havelkou, Jiřím Svobodou, Tomášem Vorlem, F.A. Brabcem, Jiřím Vejdělkem, Vítem Olmerem a dalšími
Dvě nominace na Českého lva v kategorii Nejlepší zvuk za filmy Mistři a Hastrman
Zakladatel a provozovatel první české online zvukové banky Ruchy.cz

Jiří Melcher – ruchy.cz
Filmografie

Měl jsem rád jen fyziku.

Nastoupili jsme v září 1989 na školu s vyhlášenou komunistickou ředitelkou, učili se ruštinu a další zbytečnosti, začali nás verbovat do SSM a najednou přišel listopad 1989 a vše bylo jinak…

Na gymplu jsme založili kapelu a věnovali se amatérskému divadlu. Technicko-tvůrčí činnost mě začala naplňovat.

Vážím si spolupráce s o mnoho staršími režiséry, často zkušenými a chytrými lidmi. Myslím, že si mě vybrali hlavně pro moji důslednost v práci.

Mám štěstí, že jsem mohl spolupracovat na mnoha historických filmech a seriálech – tzv. dobovkách. Z pohledu zvukové tvorby se jedná o náročnější projekty, při kterých je z originálního natočeného zvuku použitelný často jen dialog herců. Vše ostatní se musí vymyslet, vytvořit a zakomponovat do funkčního celku.

Nenechte se odradit a spolupracujte na maximálním množství projektů, které fyzicky zvládnete. Kvalita je důležitá, ale i kvantita vás v mnohém posune dále.

Každý nový projekt byla největší výzva. Pomohla mi pracovitost, poctivost a drzost.

Věnujte se něčemu každý den.