"Pokud něco dobře nedopadlo, tak to ještě nedopadlo."
Filip Coufal
Sportovec, trojnásobný účastník LPH v plavání, advokát
Rok narození
1990
Absolvoval
2009
Třída
4.B
Třídní učitel
Jiří Zůbek
Vzpomínka na GRpR
Celé mé studium na gymnáziu bylo protkáno časově náročnou sportovní přípravou a častou účastí na závodech či soustředěních. Ze strany učitelského sboru a vedení školy jsem vnímal velkou podporu a pochopení pro mou sportovní kariéru, ale zároveň snahu o zachování rovného zacházení se všemi žáky.
Z celého studia na gymnáziu jsem si odnesl pocit otevřenosti a vzájemného pochopení mezi studenty a učiteli
Vzdělání
2014 Masarykovo univerzita, obor Právo a právní věda, magisterský obor
Profesní dráha a úspěchy
Sportovní úspěchy:
2004 Paralympijské hry Atény:
– 200m polohový závod – 8. místo ve finále
– Štafeta 4x100m volný způsob 34bodů – 8. místo ve finále
2006 Mistrovství světa Jihoafrická republika
2008 Paralympijské hry Peking
– 200m polohový závod – 8. místo ve finále
2012 Paralympijské hry Londýn
Profesní:
2018 – současnost Advokátní kancelář Filip Coufal
Odkazy na články
Profil na Českém paralympijském výboruRozhovor pro Valašský deník 1
Rozhovor pro Valašský deník 2
Rozhovor pro Masarykovu univerzitu
Web advokáta Filipa Coufala
Rozhovor s absolventem
Které předměty jste měl na gymnáziu nejraději?
Zcela subjektivně mě nejvíce zajímaly základy společenských věd a dějepis. Nutno ale dodat, že oblíbených vyučujících jsem měl v průběhu studia poměrně hodně a dodnes se s nimi rád setkávám. Proto bych při pohledu zpět mohl s klidným svědomím prohlásit, že oblíbený předmět a oblíbený vyučující nemusí být vždy totožné, byť v mém případě to tak bylo, a děkuji všem kantorům, kteří se snažili nás opravdu něco naučit.
Co prvního se Vám vybaví, když si vzpomenete na své středoškolské studium?
Naše třída a spolužáci. Dále divadelní kroužek, který má nemalý podíl na mých pozitivních vzpomínkách na roky strávené na gymnáziu a dodnes jej považuji za jednu z nejcennějších zkušeností ze střední školy, jak díky kolektivu herců tak i vedení souboru.
Hlavní vzpomínkou na dobu strávenou na škole je ale spíše dojem než konkrétní událost, a to porozumění a snaha o dialog mezi studenty a pedagogy.
Co mělo zásadní vliv na Vaše rozhodnutí při volbě profese?
Ve svém budoucím povolání jsem chtěl mít možnost pracovat s lidmi a pomáhat jim. Advokát nemá dle mého názoru pouze poslouchat pokyny klienta a bez rozmyslu je plnit, ale v ideálním případě má klientovi skutečně naslouchat a společně s ním nalézt řešení, které je pro něj opravdu tím nejlepším s přihlédnutím ke všem dostupným informacím.
Co považujete za svůj největší kariérní úspěch a jak jste ho dosáhl?
V rámci sportu se jednalo o účast na všech třech paralympijských hrách. To by nebylo možné bez podpory ze strany mé rodiny, skvělého trenérského zázemí v klubu v Rožnově p. R. a také reprezentačních trenérů, kteří se snažili v rámci přípravy koordinovat tréninky s domácími trenéry. Velmi důležitou roli hrál vstřícný přístup ze stany gymnázia, když mi byl umožněn prakticky po celou dobu mého studia individuální studijní plán.
V advokacii považuji prozatím na největší úspěch založení vlastní advokátní kanceláře v roce 2018 a její úspěšné pokračování.
Jaké oblasti Vás ve Vašem oboru nejvíce přitahují? Proč?
Trestní právo, protože je velmi dynamické a dává prostor pro práci s klienty. Jako advokát se setkávám s klienty ze všech oblastí a mohu se tak seznámit z nejrůznějšími názory na život. V řadě případů ale také advokát funguje jako opora v životních situacích, které jsou pro člověka nové a mnohdy velmi nepříjemné, a právě tehdy nastává úloha advokáta jako jakési jistoty pro své klienty.
Majetkové právo na druhou stranu představuje práci pro klienty, kteří hledají jistotu. Ať se jedná o převody majetků v rámci rodiny, nákupy a prodeje nemovitých věcí na realitním trhu nebo uspořádání obchodních záležitostí podnikatelů, vždy se pro klienty snažím s klidnou hlavou najít nejlepší řešení, které se mnohdy objeví až po delších diskuzích s klienty.
Co byste poradil současným studentům gymnázia, kteří by chtěli dosáhnout úspěchu ve stejném nebo podobném oboru?
Sport i právo, byť se jedná o dosti odlišné disciplíny, představují výzvu, na kterou se nejlépe připravíte tak, že nic nepodceníte a nebudete hledat zkratky. Každý úspěch v jakémkoliv oboru je odměnou za dobře odvedenou práci.
Jakým největším výzvám jste v životě čelil a co Vám je pomohlo překonat?
Retrospektivně bych přemýšlel o zdravotních obtížích, které mě někdy i na několik měsíců upoutaly v nemocnici. Na druhou stranu z pohledu člověka, který má před sebou maturitu, se zdravotní problémy, byť sebekomplikovanější, nezdají až tak zásadní. Ať už jsem se ale potýkal se svým zdravím, nezdary v tréninku či na závodech nebo komplikovaným problémem klienta, vždy jsem se snažil mít na paměti proč to či ono dělám. Nejvíce mi pomohli si uvědomit, že nebojuji proti něčemu, ale že bojuji za něco. Tento malý ale dle mého názoru podstatný rozdíl je důležitý, protože pro mě byla a je na největší oporou a motivací moje rodina.
Jakou radu do života byste chtěl předat mladým lidem, kteří nyní studují na gymnáziu?
Pokud se vám naskytne příležitost k osobnímu růstu, ať už jde o vzdělání, cestování, lidi kolem vás, či cokoliv jiného, nepromarněte ji. To, čeho v životě dosáhnete nebo čím se stanete, můžete ovlivnit nejvíce vy sami, bez ohledu na to, jak a kde jste začínali.